WINNERS

 GLOBAL FILM OF THE MONTH

DEAD END

๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง/๐Ÿ‡ญ๐Ÿ‡ฐ/๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Carter Ferguson

 

Best Narrative Feature

AMBER - ๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง

by David Newton

 

Best Documentary Feature

A TALE OF WATER, PALM TREES & FAMILY - ๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡ช

Nasser Aldhaheri

 

Best Drama

THE HOURGLASS - ๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡น

 Dieter Michael Grohmann

 

Honorable Mention:

Drama

MY TWO O'CLOCK - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

Camila Rizzo

 

Best Comedy

HIGH CALORIE - ๐Ÿ‡น๐Ÿ‡ท

by Mehmet Tigli

 

Honorable Mention: Comedy

MISS MANNERS - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Delphino Huang

 

Best Romantic Comedy

HIS GOOD WIFE - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Sage Drake

 

Best Indie Film

TORRENT - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by D.J. Rivera

 

Honorable Mention:

Indie Film

THE GIRL WITH THE FLUTE

๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡น

by Dieter Grohmann

 

Best Thriller

DEAD END - ๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง/๐Ÿ‡ญ๐Ÿ‡ฐ/๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Carter Ferguson

 

Honorable Mention:

Thriller

BLUE LINES - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Terrell J. Pinckney

 

Best Horror

ONE Oโ€™CLOCK - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Vibol S. Sungkriem 

 

Best Documentary

THE ROAD TO NICKELSVILLE

๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Derek Armstrong McNeill

 

Honorable Mention: Documentary

RELEASED - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Forrest Tuff

 

Best Animated Short

PENSIONERS CHIPS - ๐Ÿ‡ฉ๐Ÿ‡ช

by Joachim Weber

 

Honorable Mention:

Animated Short

BREAKFAST - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Sijia Huang

 

Best Fantasy

HOT - HELL OF A TRIP - ๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ณ

by Noufer Vettikat Aboobacker

 

Honorable Mention:

Fantasy

THE STORY OF AN APPLE

๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ท

by Yasaman Arshla

 

Best Sci-fi Short

THE DREAMWAVER - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Delphino Huang

 

Best LGBTQ Short

LUCKY - ๐Ÿ‡จ๐Ÿ‡ฆ

by Alessandra DiSimon

 

Best Virtual reality 360

ALL IN - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Kevin M. Kurtler

 

Best Web Series

THE HUNTED: ENCORE! - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Crystal Arnette

 

Honorable Mention:

Web Series

RECKLESS JULIETS - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Skyler Barrett

 

Best Series Pilot

SILENT LOVE STORIES - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Amr Al-Hariri 

 

Best Music Video

SOLA - ๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡บ

by Jonathan Nix

 

Honorable Mention:

Music Video

MOON BLUES - ๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡บ

 Performed by:

Vanessa Delaine

Director: Brock Daubert

 

Best Inspirational Short Film

TWENTY YEARS AFTER - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Catharine Lin

 

Honorable Mention:

Inspirational Short Film

UPS & DOWNS - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Laura Bretscher

 

Best Student Film

NOTHING LIKE THE SUN - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Jonas Banks

 

Honorable Mention:

Student Film

THE BURDEN OF CHOICE - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Richard Dillon Glass

 

Best Experimental Short Film

FOLLOW ME - ๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡น

by Dieter Michael Grohmann

 

Honorable Mention:

Experimental Short Film

NIRVANA OF SODOMยฐ - ๐Ÿ‡จ๐Ÿ‡ณ 

by B.R.Sky

 

Best Director

DAVID NEWTON

Amber - ๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง

 

Honorable Mention: Director

YIQING CATHARINE LIN

Twenty Years After - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best First Time Director

James Meyer 

The Kingdom - ๐Ÿ‡ฉ๐Ÿ‡ช

 

Honorable Mention:

First Time Director

PAUL CARRICO

Two Wheels - One Love - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best Young Filmmaker

NICHOLAS ZAKRAJCEK

Fallen - ๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡บ

 

Honorable Mention:

Young Filmmaker

SARA EUSTรQUIO

Creation - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best Actor

BRYAN LARKIN

DEAD END - ๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง/๐Ÿ‡ญ๐Ÿ‡ฐ/๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Honorable Mention: Actor

LABINOT RACI

The Kingdom - ๐Ÿ‡ฉ๐Ÿ‡ช

 

Best Actress

ANNA EASTEDEN

Nothing Like The Sun - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Honorable Mention: Actress

GEETANJALI MISHRA

Living Idle - ๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ณ

 

Best Supporting Actor

ART HINDLE

Happenstance - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best Supporting Actress

GINGER LEE McDERMOTT

Miss Manners - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best Child Actor

JORDAN CASSEL 

Pluto - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best Child Actress

CHIARA KLEIN 

The Hourglass - ๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡น

 

Best Young Actress

EMMA DODICI 

Ups & Downs - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best Ensemble Cast

Zeke Hindle, Beau Berglund, Jessica Miano Kruel & Tamar Pelzig.

Happenstance - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best Screenplay

I, Timon - ๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡บ

Bramwell Noah

 

Best Cinematography

Thomas Sandfield

DEAD END - ๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง/๐Ÿ‡ญ๐Ÿ‡ฐ/๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Honorable Mention:

Cinematography

Amr Al-Hariri 

Silent Love Stories - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Honorable Mention:

Cinematography

Aaron Bevill & 

Terrell J. Pinckney

Blue Lines - ๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง

 

Best Editing

KEELAN GUMBLEY

Amber - ๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง

 

Best Visual Effects

THE DREAMWAVER - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Delphino Huang

 

Best Original Score

DEANA DELOR

Silent Love Stories - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Honorable Mention:

Original Score

Michael Frankenberger

Jerkwater Town - ๐Ÿ‡ฉ๐Ÿ‡ช

 

Best Sound Design

Paul Wilson

Dead End - ๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง / ๐Ÿ‡ญ๐Ÿ‡ฐ / ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best Indie Filmmaker

DIETER MICHAEL GROHMANN

Follow Me - ๐Ÿ‡ฆ๐Ÿ‡น

 

Honorable Mention:

Indie Filmmaker

D.J. RIVERA

Torrent - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

 

Best Producer

ELOISE CARROW

Amber - ๐Ÿ‡ฌ๐Ÿ‡ง

 

Honorable Mention:

Producer

SARA MEYER

 The Kingdom - ๐Ÿ‡ฉ๐Ÿ‡ช

 

Best Trailer

APPLESEEDS - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Derek Armstrong McNeill

 

Honorable Mention:

Trailer

IMPURATUS - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Michael Yurinko

 

Best Original Content

LIVING IDLE - ๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡ณ

by Mrs. Satyaramana & Mr. Ramana

 

Best Drone Video

SUMMER IN Sร˜GNE - ๐Ÿ‡ณ๐Ÿ‡ด

by Andrรฉ Hope

 

Best Feature Film Screenplay  

THE VENUS SYNDROME - ๐Ÿ‡บ๐Ÿ‡ธ

by Lynn Vincentnathan

 

"'A Special Ops. soldier from the future in which the earth is on the brink of the Venus syndrome -- life-annihilating global warming -- travels back in time to assassinate the American president whose policies started the unstoppable devastation."

 

Honorable Mention:

Feature Film  Screenplay

1000 The Sword in the Stone

๐Ÿ‡ฎ๐Ÿ‡น

by Guido Maria Giordano

 

"Jack, a teen visiting Tuscany to see the genuine sword in the stone, sucked into a wormhole tackles a journey in the Middle Ages. The narrative begins with elderly Alferius, sent to Bavaria by Guaimario Prince of Salerno."

DECEMBER 2017

1/1
  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Tumblr

ยฉ 2020 Copyright by "GFFA - GLOBAL FILM FESTIVAL AWARDS" and ASSOCIATES - All rights reserved. ยฎ